Kulak memesi küçültme ameliyatı, kulak memelerinin iri olması, asimetrik olması veya sarkmış olması durumlarında uygulanan bir cerrahi estetik operasyondur. Kulak memesi küçültme, kulak memelerinin şeklini, boyutunu ve pozisyonunu değiştirmek için yapılan bir operasyondur. Bu operasyon eğer istenirse, kulak estetiği (otoplasti) ile bir arada veya yalnızca kulak memesi dahilinde yapılabilmektedir.

Kulak memesi küçültme, kulak memelerinin estetik görünümünü iyileştiren bir işlemdir. Kulak memesi küçültme, kişinin özgüvenini, sosyal ilişkilerini ve yaşam kalitesini artırabilir. Kulak memesi küçültme, genellikle lokal anestezi altında, yaklaşık 30-60 dakika süren bir işlemdir. Kulak memesi küçültme ameliyatı, yapılırken oldukça farklı teknikler uygulanabilmektedir. Bu operasyon, çok nadir de olsa bir takım ufak komplikasyonlar görülebilir. Bununla birlikte bu estetik işlemde en önemli noktalardan biri operasyonu yapacak plastik cerrahın deneyimidir. Kulak memesi küçültme operasyonunun, oldukça tecrübeli bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.

Kulak Memesi Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

Kulak memesi küçültme, kulak memelerinin görünümünden rahatsız olan veya yaşlanma, yaralanma, aşırı küpe kullanımı gibi nedenlerle kulak memeleri deformasyona uğramış olan kişilere uygulanabilir. Kulak memesi küçültme, kulak memelerinin daha genç, doğal ve uyumlu bir görünüme kavuşmasını sağlar. Kulak memesi küçültme, kişinin özgüvenini, sosyal ilişkilerini ve yaşam kalitesini artırabilir. Kulak memesi küçültmek için bazı durumlar şöyle sıralanabilir;

Kulak Memesi Şişliği

Kulak memesi şişliği genelde kulak memesinde görülen iltihaplanmadan kaynaklı görülen şişliklerdir. Tedavi edilmesi gerekir ve uzman bir doktor kontrolünden geçilmesi son derece önemlidir.

Yapışık Kulak Memesi

Yapışık kulak memesi kulak memesinin bir kısmı olmakla beraber tümünün yapışıklığı şeklinde de görülebilir. Kulak memesi yapışıklığı genetiktir ve doğuştan gelen bir durumdur. Kulak estetiği veya kulak memesi estetiği ile kolaylıkla tedavi edilebilecek bir işlemdir.

Asimetrisi Bozuk Kulak Memesi

Kulak memesi asimetrisinin bozulması doğuştan, ergenliğe bağlı veya sonradan meydana gelebilmektedir. Kulak memesinin asimetrisi kulak memesi küçültme operasyonu ile tedavi edilebilmektedir.

Kulak Memesi Kırışıklığı

Yaşa bağlı olarak bazı insanların kulak memesinde kırışıklıklar oluşması oldukça normaldir. Bu kırışıklıkların kulak memesi estetiği ile gerilmesi veya kulak memesi küçültme işlemiyle müdahale edilerek tedavi edilmesi mümkündür.

Kulak Memesi Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulak memesi küçültme, genellikle lokal anestezi altında, yaklaşık 30-60 dakika süren bir işlemdir. Kulak memesi küçültme, kulak memelerinin fazla deri ve yağ dokusunun çıkarılması, kulak memelerinin kıkırdağa dikilmesi veya kulak memelerinin yeniden şekillendirilmesi gibi farklı tekniklerle yapılabilmektedir. Kulak memesi küçültme, kulak memelerinin büyüklüğüne, şekline ve istenen sonuca göre kişiye özel olarak planlanır.

Kulak Memesi Küçültme Riskli Midir?

Kulak memesi küçültme, genellikle basit ve güvenli bir işlemdir. Bahsedildiği gibi, kulak memesi küçültme ameliyatı, çok sık olmasa da bazı ufak komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar arasında enfeksiyon, kanama, yara iyileşmesi sorunları, asimetri, skar dokusu, duyu kaybı veya memnuniyetsizlik sayılabilir. Kulak memesi küçültme, bu komplikasyonları önlemek veya azaltmak için deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır.

Kulak Memesi Küçültme Kimlere Uygulanır?

Kulak memesi küçültme ameliyatı, kulak memesinde sarkma, şekil bozukluğu ve buna benzer sorunlar yaşayanlara, kulak memesinin büyüklüğünden veya formundan memnun olmayanlara uygulanabilmektedir.

Kulak Memesi Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak memesi estetiği sonrasında dikkate dilmesi gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bu hususların başında;

  • Operasyon yapılmış bölgenin mutlaka temiz tutulması ve enfeksiyondan korunması gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrasında ağrı görülmesi oldukça normaldir. Bu durumlarda ameliyatı yapan doktorunuza danışıp tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanmak gerekir.
  • Operasyon sonrasında yaraya uygulanan pansumanda veya bandajda hafif kirlenme ve pembeleşme görüşmesi oldukça normaldir. Ancak sürekli kanama görülüyorsa doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrasında kulağın suyla veya herhangi bir sıvıyla temas etmemesi gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrasında kulak bölgesinde hafif doluluk hissi görülmesi oldukça normaldir paniğe kapılmamak ve sakin olmak gerekir.
  • Operasyondan sonra düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi gerekmekte ve ihmal edilmemelidir.

Ankara Kulak Memesi Küçültme

Kulak memesi küçültme ameliyatı, kulak memelerinin görünümünü ve formunu iyileştiren, bireyin özgüvenini ve öz saygısını artıran bir operasyondur. Ankara’da estetik cerrahi doktoru olarak görev yapan ve plastik cerrahi alanında 15 yıldan fazla tecrübesi olan Op. Dr. Raşid Toksöz’ün uzmanlık alanlarından biri de kulak estetiğidir. Ankara kulak memesi ameliyatı denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Op. Dr. Raşid Toksöz bu alanda oldukça tecrübelidir. Kulak memesi estetiği hakkında daha fazla bilgi almak için, alanında uzman bir doktora, Op. Dr. Raşid Toksöz’e danışabilirsiniz. Unutmayın, sizin için en önemli olan, kendinizi iyi hissetmenizdir. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Bizi Instagram‘dan takip etmeyi unutmayın! 😊

Similar Posts