Yara İzleri

YARA İZLERİ HAKKINDA

Geçirilen bir travma sonucu ya da cerrahi işlem sonucu cildimizde yara izleri kalabilir. Eskiden nedbe dediğimiz duruma tıp dilinde skar denir. Yanıklardan ve sıyrıklardan sonra da iz kalabilir. Kötü yara izi oluşmasının en önemli belirleyicileri genetik ve fizyolojik alt yapı ve yaraya yapılan tedavi şeklidir. Ancak en iyi en modern yöntemler kullanılsa da yara izleri kalıcı olabilir hatta hipertrofik skar ve keloid oluşumuna bile gidebilir.

Yara izlerinin bir çok tedavisi vardır. Kollardaki paralel izlerden yüz yanıklarına kadar bir çok durumda karşımıza çıkar.

SKARA ERKEN MÜDAHALE

Yanık ve sıyrılma tarzı yaralar ile veya bizim sivilce izleri için yaptığımız dermabrazyon gibi işlem sonrası oluşturduğumuz yaralara, daha yara iyileşmemişken müdahale edebiliyoruz. Silikon kaplı ve parlak hızlı iyileşme sağlayan hatta gümüş içeren yara bakım ürünleri kullanabiliyoruz.  Ayrıca nemli bir ortamda ve enfekte olmadan iyileşmesi yara izi için önemlidir.

SİLİKON JEL VE ÖRTÜLER

Yara iyileşmesinin 7-15 günü geçmiş ve her şey sorunsuz ilerliyorsa bu dönemde daha az iz kalması için silikon jeller önermekteyiz. Hepsi aynı kalitede olmasa da piyasada bu üründen 3-5 farklı marka mevcuttur. İyileşmesi tamamlanmamış yaralara silikon uygulaması yapılmaz.

BASINÇ

Bir kesi ya da travmadan sonra bölgenin daha az iz ile iyileşmesi için basınçlı eldivenler, kolluklar ve başlıklar kullanılabilir. Kullanımı zor olsa da avuç içi yanıkları gibi durumlarda vazgeçilmez bir yardımcıdır.

KOLLOJEN ENJEKSİYONU VE MEZOTERAPİLER

Mezoterapi yöntemleri kolajen ürünler ve kolajen salınımı yaptıran uyarıcılar her geçen gün artmaktadır. İlginç olarak bu ürünler hem yara iyileşmesini hızlandırmakta hem de iz ile en baştan mücadele etmeye başlamaktadır.

MİKROİĞNELEME, KİMYASAL SOYMA

Mikroiğneleme ve  peeling uygulamaları izler için, kısmen faydalı uygulamalardır.

LAZER TEDAVİLERİ

Enerji temelli bir çok ürün verimli bir şekilde yara izlerinin azaltılmasında kullanılabilir. Çok çeşit ve detayda olan bu ürünleri burada sığdırmak imkânsızdır.

TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI

Sarı kantaronlanmış ve/veya ozonlanmış yağ hala elimizde en güçlü seçenekler olarak durmaktadır. Bu iki ürünün de avantajlı tarafı hem yaraya hem yara izine uygulanmasıdır.

DERMABRAZYON

Özellikle akne skarları gibi durumlarda bölgenin bir motor ve özel başlığı amacıyla traşlanmasını içerir. Çok etkili bir cerrahi yöntemdir. Lokal anestezi altında dahi uygulanabilir.

 CERRAHİ EKSİZYON

Genişlemiş atrofik skarların eksizyonunu ve üzerinin estetik kaidelere uygun kapatılması işlemini içerir.  Lokal ve hızlı bir işlemdir. Uygun vakalarda çok etkilidir.

YAĞ ENJEKSİYONU

Yağ dokusu ,artık biliyoruz ki kök hücrelerden çok zengin ve  elde etmesi kolay. Karın bölgenizde ya da baseninizde bir miktar yağ fazlalığınız  varsa bunlar özel yöntemler ile alınır, hazırlanır ve öz dolgu maddesi olarak size kullanılır. Hem kontur vermede, hem kök hücre olarak hem de kollojen sentezini uyarmada çok etkilidir. Yağ enjeksiyon uygulamaları estetik cerrahinin son yıllardaki en önemli devrimidir.

1 Yorum

 • Gönderildi. Eylül 15, 2021 10:37 am 0Likes
  by eryaman oto kiralama

  Eryaman Oto Kiralama olarak bulunduğumuz Ankara şehrinde müşterilerimize en iyi araba kiralama hizmeti vermek kuruluşumuzun temel amacıdır. Bu amaç doğrultusunda, süregelen kaliteli servis imajımızı devam ettirebilmenin anahtarının müşterilerimizin memnuniyetinde olduğuna inanıyoruz.

  Eryaman Oto Kiralama
  Ankara oto kiralama firmaları arasında en güvenilir,rahat,konforlu ve profesyonel hizmet sunmayı amaçlayan Eryaman Oto Kiralama, havalimanı oto kiralama ve konforlu araba kiralamada ön plandadır.Çalışanlarımızın esnek,düşünen,rekabetçi,yenilikçi,kalite yönetimi felsefesini yaşam biçimi haline getirmiş,sinerji oluşturan,değişime hızla ayak uydurabilen bireylerden oluşması da diğer oto kiralama şirketlerinden ayrıca farklarımızdır.

  Kısa ya da uzun süreli araç ihtiyacımızı karşılamak için tercih ettiğimiz bir yöntem olan araç kiralama, geniş bir açıdan bakıldığında, araç satın alma işlemine göre müşterilere önemli bir takım avantajlar sağlar.Her ne kadar uzun vadeli banka kredileri, araç almak isteyenleri finansman olarak rahatlatsa da, son zamanlarda oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanan uzun süreli araç kiralama, araç ihtiyacını karşılama konusunda ciddi bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

  https://www.eryamanotokiralama.com.tr

Sorunuz Sorabilirsiniz.