Göz Kapağı Estetiği

Bu Ameliyat Gerekli Midir? Neden Yapılır?

Sağlıklı Göz Kapakları

Göz kapağı estetiği nedir? Neden yapılır?

Göz kapağı estetiği, göz kapakları çevresindeki cildin, kasların ve yağ dokusunun şekillendirilmesi ve yeniden konumlandırılması amacıyla uygulanan bir estetik cerrahi işlemidir. Bu işleme blefaroplasti de denir. Bu işlem, göz kapaklarındaki torbalanma sorunları, çizgi ve kırışıklık sorunları ve sarkmaları gidermek için yapılabilir. Bu işlem kimlere uygulanabilir?

18 yaş ve üzeri

18 yaş ve üzeri hastalara uygulanmaktadır.

Göz Kapağı Sorunu Olan

Göz kapaklarında sarkma, torbalanma, kırışıklık veya çizgi sorunu yaşayan,

Ameliyata Uygun

Sağlık durumu ameliyata uygun olan kişiler.

Sağlıklı Göz Kapakları

Göz kapağı estetiği nasıl uygulanır?

Göz kapağı estetiği, lokal veya genel anestezi kullanılarak uygulanır. İşlem süresi, uygulanacak yönteme göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama operasyon süresi yaklaşık 1 saattir. Operasyon sonrasında potansiyel olarak yaşanabilecek morarma ve şişme çoğunlukla birkaç gün zarfında kendi kendine iyileşir. İşlem bölgesinin tam olarak iyileşmesi ise birkaç haftayı bulabilir.

Bu operasyon, uygulanacak yönteme göre iki şekilde yapılabilir:

Üst göz kapağı estetiği: Üst göz kapağındaki fazla cilt ve yağ dokusu, kesi yapılarak alınır. Bu işlem, göz kapağının iç kısmından veya dış kısmından yapılabilir.

Alt göz kapağı estetiği: Alt göz kapağındaki fazla cilt, yağ dokusu ve kaslar, kesi yapılarak alınır. Bu işlem, göz kapağının iç kısmından veya dış kısmından yapılabilir.

Göz kapağı estetiği fiyatları

Göz kapağı estetiği fiyatları, uygulanacak yönteme, işlem yapılacak bölgeye ve doktorun deneyimine göre değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte bu operasyonun sektördeki ortalama fiyatı yaklaşık olarak 5.000 – 15.000 TL arasındadır.

Operasyon sonrası bakım

İşlem sonrasında uygulanacak en doğru bakım yöntemi doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde olacaktır. İşlem sonrası şişlik ve morarma görülebilir. Yan etkileri çoğunlukla birkaç gün gibi kısa bir süre içerisinde kendi kendine geçmektedir.

Ameliyatın/İşlemin kalıcılığı

Bu ameliyat, sorunsuz bir şekilde yapıldığı takdirde kalıcı bir sonuç vermesi beklenir. Ancak, bazı durumlarda göz kapaklarındaki sarkma, torbalanma ve kırışıklıklar zamanla tekrarlayabilir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyon sonrasında şu hususlara oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir:

  • İşlem sonrası doktorunuzun önerdiği şekilde pansuman ve bakım yapın.
  • Şişlik ve morarma için buz uygulaması yapın.
  • Ağır kaldırma ve yorucu aktivitelerden kaçının.
  • İşlem bölgesini güneşten koruyun.

Sonuç olarak, bu operasyon göz kapaklarındaki sarkma, torbalanma, kırışıklık ve çizgileri gidermek için uygulanan bir estetik cerrahi işlemdir. Genel olarak güvenli bir işlem olan göz kapağı estetiği, uygun kişilerde başarılı sonuçlar vermektedir.

Sağlıklı Göz Kapakları

Göz kapağı estetiğinin riskleri nelerdir?

Bu operasyon, temelde risksiz ve güvenli bir operasyondur. Ancak, işlem sonrası aşağıdaki gibi bazı yan etkiler görülebilir:

  • Hafif şişlik ve morarma
  • Ağrı
  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Göz kuruluğu
  • Görme problemleri

Bu yan etkiler çoğunlukla bir müdahaleye gerek kalmaksızın kendi kendine geçmektedir.

Daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilir veya Instagram sayfamızdan bizi takip edebilirsiniz!

Op. Dr. Raşid Toksöz

+90 542 158 59 60