Prp, Cgf Ve Kök Hücre Uygulamaları

PRP NEDİR?

Platelet Rich Plasma demektir, Türkçesiyle trombositten zengin plazma demektir. Peki bu ne demektir? Kanın bir parçası olan plazmanın trombositten zengin halidir. Trombositlerin olduğu yerlerde büyüme faktörleri olacağı için, uygulandığı bölgede yenilenme ve iyileşme sağlar.

PRP NASIL HAZIRLANIR?

Kişinin kendi kanından bir miktar örnek alınır ve santrifüj yöntemi ile PRP hazırlanır. Kısa bir işlemdir. Ağrılı ya da lokal anestezi gerektiren bir yöntem değildir.

PRP NE İŞE YARAR?

PRP saçlara, yüze ve bazı yaralara uygulanabilir. Ayrıca eklem ve kas ağrılarında eklem içine yapılır. Akne izleri, yüz ve boyun rejüvenasyonu, çatlak tedavisi, diş hekimliği pratiği, saç sağlığı ve saç ekimi sonrası uygulanabilir. PRP uygulaması ile ciltteki kollojen ve elastin üretimi uyarır, gergin, parlak ve sıkı bir cilt oluşumunu sağlar. Lekelerde baskılanma, gözenek sıklaşması gibi ekstra etkisi de vardır.

CGF  NEDİR? PRP’DEN FARKI NEDİR?

Yeni nesil PRP denilebilir. PRP için bir kez santrifüj yapılırken CGF hazırlığında 2 kez yapılır. Anlamı konsantre büyüme faktörüdür. Yani biraz daha yoğun ve daha etkili bir yöntemdir. Daha yoğun büyüme faktörü içerir.

PRP VE CGF ‘NİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

En sık olumsuz sonuç istenen düzeyde faydanın sağlanamamasıdır, ancak kişinin kendi kanından elde edildiği için alerji gibi bir yan etki olmaz. Steril şartlarda yapıldığında enfeksiyon riski de minimize edilmiş olur. PRP ve CGF gerçek kök hücre tedavisi demek değildir.

PRP’DE YENİLİKLER NELERDİR?

Günümüzde içerisinde  Biotin, Hyaluronik asit, Batroksobin,Kalsiyum Klorür ve kemik tozu (Sint-OSS)  olan PRP’ler hazırlamak da mümkündür. Bunları her ne kadar saf PRP olarak kabul etmesek de aynı işlemi yaparak hastaya daha çok fayda sağlamak mümkündür.

KÖK HÜCRE TRANSFERİ NE DEMEKTİR?

Gerçek kök hücre en kolay yağ dokusundan alınır. Bunun içinde en kolay yer karın bölgesidir. Peki kök hücrelerin özelliği nedir?

  • Kendi kendini yenileyebilme
  • Bozuk dokulara göçen ve tamir eden
  • Kendisini yedeği alabilme
  • Başka hücrelere dönüşebilme
  • Doku rejenerasyonunda (yenilenme ve tamir) görev alma

Tabi biz burada estetik uygulamalardan bahsediyoruz. Kanser tedavisi gibi amaçlarla yapılan kök hücre nakli bambaşka bir konudur. Kök hücreler yağ hücresinin içinde ya da SVF (Stromal Vasküler Faktör) olarak da taşınabilir. Her ikisinde de göbek çevresindeki yağlar kullanılır.