Mikro İğneleme (Dermaroller ve Dermapen)
Mikro iğneleme; cilt yüzeyinde yüzlerce küçük delik açmak için iğnelerin kullanıldığı bir işlemdir. Güzellik ve estetik sektöründe yeni bir trend gibi görünebilir; ancak aslında 50 yıldan beri uygulanan ve zaman içinde evrim geçiren bir yöntemdir. Mikro iğneleme tekniğinin; kırışıklıklar, ciltteki renk eşitsizlikleri, mat cilt görünümü, yara izleri, çatlaklar, sivilceler ve selülit gibi pek çok şeyi tedavi edebilir. Hastaların büyük bir bölümü; birkaç seanstan sonra yara izleri ve cilt problemlerinde %80’inin üzerinde bir iyileşme gözlemler.

Mikro İğneleme Nedir?
Kollojen indüksiyonuna katkıda bulunduğu bilinen mikro iğneleme tekniği; cildin üst katmanında küçük delikler açan ve küçük iğneler içeren dermapen denilen bir alet kullanmayı içermektedir. Diğer bir mikro iğneleme yöntemi; aynı etkiyi elde etmek için cildin yüzeyi üzerinde, farklı yönlerde hareket ettirilen, onlarca farklı iğneye sahip, boya silindiri şeklindeki dermaroller kullanımıdır.

Mikro İğnelemenin Amacı Nedir?
Dermapen ve dermaroller uygulamalarının amacı iki yönlüdür;

· İğnelerde bulunan delikler; serumların daha güçlü etki etmesini sağlamak için cildin daha derin katmanlarına nüfuz etmesini sağlayan mikro kanallar oluşturur.
· Ardından bu küçük iğneler; cildi iyileşme evresine sokar ve cildin elastikiyetini ve kollojen üretimini arttıran yaralanma varmış gibi davranır. Bu işlem, cilt yüzeyini kaplayarak; cilt lekeleri, izler, genişleyen gözenekler, kırışıklıklar ve ince çizgilerin görünümünü iyileştirmektedir.

Mikro İğneleme Nasıl Yapılır?
Mikro iğneleme uygulamalarında ilk olarak hekim, hastanın cildine uyuşturucu bir krem uygular. Ardından, derinin yüzeyinde farklı yönlere doğru hafifçe dermaroller uygular ya da cildin yüzeyinde küçük delikler oluşturmak için yüz bölgelerinde çalışmak için bir dermapen kullanır. Uygulama, hastanın ihtiyacına ve cilt problemlerine bağlı olarak ortalama 30 dakika sürmektedir ve işlem, genel olarak ağrısızdır. Tüm cilt uygulamalarında olduğu gibi, derma roller ve dermapen işlemlerinden sonra da, birkaç güne kadar geçici kızarıklıklar görülebilir. İyileşme süreci başladığında; daha parlak ve daha esnek bir cilt ortaya çıktığında, bu kızarıklıklar da azalmaya başlar. Etkili sonuçlar almak ve ciltteki kollojen miktarını ve elastikiyetini arttırmak için, tedavinin devamlılığı gerekmektedir.

Mikro İğneleme Yönteminin Faydaları Nelerdir?
Uygulama sonrasında cildiniz kendini onarmaya başladığında; vücudunuz da kolajen üretimini ve elastikiyetini attırmaya başlar. Bu da, cilt üzerinde dolgunluk yaratır. Mikro iğneleme ayrıca; cilt dokusunu iyileştirmeye, yara izleri ve çatlakların görünümünü azaltmaya da yardımcı olur. Ayrıca; ciltteki renk eşitsizliklerini düzenler ve daha genç bir cilt görünümü yaratır.