İp ile yüz germe, yüz askılama, fransız askısı, kontürlift, kafes yötemi ile yüz germe, cog ile yüz germe, örümcek ağı estetiği...İlk aklımıza gelen bu işlemler olsa da aslında çok sayıda ve çeşitte askılama yöntemi mevcuttur. Üzerinde farklı modellerde geriye dönüşü engelleyen balık kılçığı benzeri tırtıklar olan bu ipler PLLA veya PDS’den mamuldür. Bazı ipler ise vücutta emilmeyen ama vücuda uyumlu silikon yapıda olabilir. İple askılama her hastaya uygun olmayabilir. Büyük ve ağır yüzler için hem maliyeti artabilir hem de istenen etkiye ulaşılamayabilir. Seçilen olgularda etkisi tatmin edici olabilir. İplerin ayrıca bölgede inflamasyon yaratarak kollojen sentezini uyarması ve bölgede askıya yardımcı kalıcı fibrotik bantlar oluşturması beklenir.

ETKİ SÜRESİ NE KADARDIR?
İple yüz germe lokal anestezi altında 15-30 dakikada yapılabilen bir işlemdir. Etkisi hemen başlar ve günlük hayata uygulamadan hemen sonra dönülebilir. İpler 6 ayda erise de lifting etkisi 18-24 aya kadar uzayabilir.

YAN ETKİSİ VAR MIDIR?
En sık karşılaşılan yöntemler ödem daha sonra da morluklardır. Daha az olarak enfeksiyon ve alerji görülmektedir. Alerji durumunda iplerin dışarı alınması gerekebilir.

İPLE YÜZ GERME SONRASINDA İZ KALIR MI?
İple yüz askılama yöntemlerinde giriş ve çıkış noktaları genellikle saç içine saklanır. Örümcek ağı gibi yöntemlerde ise iğneler ve iplikle çok küçük olduğundan yanaktan giriş olmasına rağmen iz kalmaz.

İPLE YÜZ GERME SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
24 saat bölgeye su değmemeli ve makyaj yapılmamalıdır. Ayrıca 2 hafta boyunca ağır spor, havuz, solaryum, sauna gibi ortamlardan uzak durulmalıdır. Ağzımızın büyük açılmasını gerektiren büyük ısırışları ve diş hekimi ziyaretimizi de ertelemek faydalı olacaktır. İplerin yerinde kalması için yine iki hafta kadar yan ve yüz üstü yatılmaz. Uygulama bölgesine masaj yapılmaz.