Dolgu Uygulamaları

Dolgu uygulamaları, tüm dünyada en çok uygulanan estetik uygulamalardan biridir. Dolgu uygulamaları; geleneksel bir yüz gerdirme ameliyatından çok daha uygun bir maliyet ile daha genç bir görünüme sahip olmanızı sağlar. Uygulamaların büyük bir bölümü; ciltteki ince çizgi ve kırışıklıkları öğle arası gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir ve etkinlikleri 4 aydan 1 yıla kadar sürmektedir. Botoks uygulamalarının aksine; bir dolgu uygulaması, çizgiyi, kırışıklığı ya da bölgeyi birkaç farklı maddeden biri ile doldurur ve sonuçta, problemler neredeyse kaybolmaktadır. Uygulamalar; yanak, çene hattı, çene çizgisi ve kaz ayaklarını dolduran ve kaldıran hacim kazandırıcılardır ve ayrıca, ince dudakları ya da kırışan elleri doldurmak için de kullanılmaktadır.

Dolgu Uygulamalarının Riskleri Var Mı?
Dolgu uygulamaları, oldukça hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Ancak yine de; tüm dolgu maddelerinin, alerjik reaksiyon riski ve cilt altında küçük yumru oluşumu gibi riskleri olduğu da unutulmamalıdır. Ayrıca, bazı durumlarda bu şişlikler kalıcı olabilir. Bazen, ciltte renk solması meydana gelebilir. Oluşan renk değişimleri birkaç ay devam edebilir, ancak bunun için uygulanan tedavi seçenekleri de mevcuttur.
Çok nadir olarak; dolgu maddelerinin doğru uygulanmaması durumunda, cilt hücreleri hasar görebilir. Ek olarak; az sayıda da olsa, sinir felci ve körlük gibi vakalar da gerçekleşmiştir. Daha uzun süre dayanan dolgu maddelerinde, risklerin görülme ihtimali daha yüksektir. Ayrıca, her dolgu maddesi her kırışıklık tipine uygun değildir.
En az risk ve en iyi sonuçlar için, dolgu uygulamalarının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Bu nedenle, dolgu yaptıracağınız merkezde bir uzman hekim uygulama yapmalıdır.

Hyaluronik Asit Dolgu Maddeleri
Dolgu maddeleri arasında en popüler olanı, hyaluronik asittir. Farklı türleri, benzer şekilde kullanılır. Hyaluronik asit dolgularda, yan etkiler nadir olarak görülür; ancak, uygulamanın gerçekleştiği bölgede şişlik, morluk ya da kızarıklık oluşabilir. Uygulamaların sonuçları, genellikle birkaç aydan iki yıla kadar kalıcıdır. Bazı araştırmalar ayrıca; dolgu uygulamalarının, vücudun kendi doğal kolajen üretimini teşvik etmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu da, ciltteki kırışıklık ve çizgilerin sayısının azalmasını sağlamaktadır.

Sentetik Dolgu Uygulamaları

Sentetik dolgu uygulamaları; ciltte doğal olarak bulunmayan, laboratuvar yapımı maddeler ile yapılmaktadır. Bu grupta yer alan dolgu maddeleri; uygulamanın yapıldığı bölgede şişlik, kızarıklık ya da morarmaya neden olabilir. Ayrıca; cilt altında nodüller oluşabilir ve nadir durumlarda, uygulama sonrası cerrahi uygulama gerekebilir. Etkileri daha uzun sürelidir; ancak, daha uzun süreli etkilere sahip olan dolguların risklerinin daha yüksek olduğu unutulmamalıdır. Doğru uygulanmadığında; sentetik dolgular, ciltte şekil bozukluklarına neden olabilir.