BOTULINUM TOKSİN UYGULAMALARI
Estetik işlem mi yaptırmaya karar verdiniz? Çoğu zaman ilk durak burasıdır. Tıpta 700’ü aşkın hastalığın tedavisinde kullanılan ilaç son yılların devrim yapan ilaçlarındandır. Daha bilinen adı ile botoksun asıl adı botulinum toksindir ve bir bakteri zehridir. Kasları kısmi ve geçici felç yaparak işe yarar. Kas üstü dokularda ise cilde bir parlaklık ve canlılık verir.

BOTOKS İLE NELER YAPILABİLİR?
Göz çevresi ve alnın kırışıklıkları için çok iyi bir çözümdür. Ayrıca burunda üst kısımda bulunan kırışıklıklar, üst dudaktaki dik çizgiler, ağız köşesi sarkmaları ve çiğneme kası olan masseterin yumuşatılmasında da çok etkilidir. Sadece kırışıklık için değil akne izlerinin yumuşatılmasında bile çok etkilidir. Ayrıca koltuk altı el ve ayaklardaki fazla terlemeler de botoks ile çözülebilir. Botoks enjeksiyonu ile kaşlara şekil vermek ve kaldırmak da mümkündür. Boyunda oluşan yatay ve derin izleri de botoks yumuşatabilir.

HANGİ MARKAYI TERCİH ETMELİYİM?
Dünyada 3 çeşit botoks vardır. Amerikan botoksu, İngiliz botoksu ve çin botoksu. Biz kliniğimizde Amerikan ve İngiliz botoksunu uyguluyoruz. Markaların benzer etkinlik ve kullanım profilleri vardır.

ETKİSİ GERÇEKTEN GEÇİCİ Mİ?
Botoks yapıldıktan yaklaşık 7 gün içinde etkisi görülmeye başlar ve 15 günde zirve yapar. Kalıcılığı 4-6 arasındadır, nadiren bu sürelerde kısalma ve uzman olabilir.

BOTOKS YAPILIRKEN AĞRI OLUR MU?
Ağrı her insanın beyninde tanımladığı ve objektif olmayan bir şeydir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki özellikle bayan hastalar yüz botoksunu hiç uyuşturma olmadan tolere edebilmektedir.

BOTOKS DİĞER ESTETİK MÜDAHALELER İLE BİRLEŞTİRİLEBİLİR Mİ?
Diğer yüz uygulamalarının çok az bir kısmı ile birleştirilebilir. En doğrusu araya on beş gün koyup beklenmedik etki karışmasından kurtulmaktır.

BOTOKS ÜCRETLERİNİ NE BELİRLER?
Botoks yaptırmak için başvuru yaptığınızda hekiminiz ile birlikte nerelere botoks yapılabileceği ve ne fayda sağlayacağı konuşulur. Ortak karar sonrası bir ücretlendirme yapılır. Bu ilaçlar hep yurt dışı kaynaklı olduğundan döviz kurundan hızlıca etkilenirler.

BOTOKS YAPTIRDIKTAN SONRA İŞİME DÖNEBİLİR MİYİM?
Evet. Botoks sonrası 1 saat sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Kendinizi aşırı sıcak ve soğuktan korumanız ve uygulama bölgesine masaj yapmamanız yararlı olacaktır.

BOTOKS SONRASI İSTENMEYEN BİR DURUM OLABİLİR Mİ?
Maalesef evet, zaten bu yüzden uzman ellerde yapılmalı diye vurguluyoruz. En tehlikesiz olanı botoksun tutmamasıdır. Bazı insanlar belirli botoks markalarına dirençli olabiliyorlar, bu durumda diğer markayı kullanmak akıllıca olabilir. Diğer istenmeyen durum ise asimetridir. Neyse ki bununda çözümü basit asimetrilerde mümkündür. Ağır asimetrilerde ise biraz zaman gerekebilir. Nadiren göz kapaklığı düşüklüğü de görülebilmektedir.

AMAN DİKKAT EDELİM
Botoks uygulaması basit bir iğne gibi görünse de detaylı bir iştir ve uzman ellerde yapılması gerekir. Kuaför, güzellik salonu ve kayıtsız diğer yerlerde yapılan uygulamalar kalıcı olarak sizi mutsuz edebilir.