Ankara Karın Germe

Ankara Karın Germe (Abdominoplasti)

Karın Germe ameliyatı, yaşlanma ile kilo alıp verme ile gebe olma ile ve bazı başka fiziksel faktörler ile gevşeyen, sarkan bazen çok yağlı ve kalın bazen ince bir yapı  ile karnı çevreleyen derinin uzaklaştırılmasıdır. Kadınların kısmen daha çok tercih ettiği bu ameliyat en sık yapılan cerrahi işlemlerdendir. Uzaklaştırılacak deri ile birlikte karın çatlakları ve fazla yağlar da alınabilir.

KARIN GERME AMELİYATI  KİMLERE UYGUNDUR?

*Karın duvarı gevşek sarkık ve zili olanlar

*Gebelik sayısını tamamlamış olanlar

*Genel sağlığı bu ameliyata izin veren hastalar

*Rektus kas gevşekliği (diyastazı) olan hastalar

*Aşırı kilo kaybetmiş hastalar

KARIN GERME AMELİYATI KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?

*Ciddi yandaş hastalığı (Diabet, Hipertansiyon, Kalp Hastalıkları, Trombotik durum) olanlar

*Karında ameliyatı engelleyecek büyük izi olanlar

*Kanama hastalığı olanlar

*Gebelik planlayanlar

*Gerçek dışı beklentiye sahip hastalar

*Vücut kitle indeksi çok yüksek olan hastalar

KARIN GERME İLE VÜCUT VE BEL ŞEKİLLENDİRME BİRLİKTE YAPILABİLİR Mİ?

Evet yapılabilir ve sıkça yapıyoruz.

ERKEKLERDE KARIN GERME AMELİYATININ NE GİBİ FARKLILIKLARI VARDIR?

Erkek abdominoplastisi kanama ve benzeri olaylar yönünden daha riskli olabilmektedir. Bu yüzde sıkı bir kanama kontrolü ve emboli yönünden yakın takip gerekir.

AMELİYAT SONRASI HAYATI TEHDİT EDEN DURUMLARDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Ameliyattan 10 gün önce bitkisel haplar, takviyeler, aspirin vs kullanılmamalıdır.

Kullanılan ilaçlar ve sağlığınızı etkileyen alışkanlıklarınızı hekiminiz ile paylaşmalısınız.

Ameliyattan önce CCL1 basınca sahip varis çorabı ya da antiembolik çorap giyebilirsiniz.

Sigara içiyorsanız bunu ameliyattan bir ay önce bırakmalısınız.

Ameliyattan önceki gece bol su içilmelidir.

KARIN GERME AMELİYATI SONRASI DRENLERİM OLACAK MI?

Evet. Bu drenler 5-12 gün sizle kalacak.

KARIN GERME AMELİYATI SONRASI KAÇ GÜN HASTANEDE YATMAM GEREKİR?

Genelde 1 gece yatış yeterli oluyor. Gerekli hallerde ya da isteğe bağlı olarak bu süre uzatılabilir.

KARIN GERME AMELİYATI SONRASI NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

*Karnınızı gerecek hareketlerden sakınmalısınız.

*Hekiminizin size önerdiği ilaçları dikkatle ve özenle kullanmalısınız.

*Kabız kalmamalı, birkaç gün yumuşak gıda yiyip bol su tüketmelisiniz

KARIN GERME AMELİYATI SONRASI NE ZAMAN GÜNLÜK HAYATA DÖNEBİLİRİM?

Ertesi gün sonda alındıktan ve rahat yürümeye başladıktan sonra kendi işinizi yapacak hale gelirsiniz.  Drenler çıkıp banyoya izin verildikten sonra da günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

KARIN GERME AMELİYATI SONRASI YATAĞIMDA NASIL YATMALIYIM?

*Çift yastıkla ya da belin gerilmediği bir pozisyonda sırt üstü yatmalısınız.

KARIN GERME AMELİYATI SONRASI NE ZAMAN HAVUZA VE SPORA GİDEBİLİRİM?

Yaklaşık 45 gün sauna/havuz/spor salonuna gitmemeli ağır egzersizlerden kaçınmalısınız.

KARIN GERME AMELİYATI SONRASI YENİDEN GEBE KALABİLİR MİYİM?

Evet kalınabilir ancak gebelik bitip üzerinden yeterli zaman geçtikçe karın yeniden sarkabilir.

KARIN GERME İLE KİLOLARIMDAN KURTULABİLİR MİYİM?

Evet ama çok az. Bu işlem bir kilo verme ameliyatı değildir. EN fazla birkaç kilogramlık bir yükten kurtulabiliriz.

KARIN GERME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Karın germe 2 şekilde yapılabilir. Mini karın germe ve klasik karın germe. Bu iki prosedüre de liposuction (yağ emme) eklenebilir.

MİNİ KARIN GERME NEDİR?

Karın kas yapısı korunmuş

Yağlanması fazla olmayan

Göbek deliği altındaki sarkmaları ve çatlakları daha belirgin

Göbek deliği yeri değişmesi gerekmeyen hastalara yapılır. Daha az iz olan ve daha basit bir işlemdir. Hastanın sezeryan kesisi varsa bu kesi yanlara uzatılarak bu ameliyat yapılabilir.

TAM KARIN GERME NEDİR?

İç çamaşır çizgisinin hemen üstünden başlayan yatay çizgi ve buna paralel yukarda uzanan en geniş yeri 10-30 cm olan cildin de çıkarıldığı işlemdir.

*Daha çok deri ve yağ doku uzaklaştırılır.

*Göbek deliği yeri değiştirilir

*Kasların onarımı mümkündür (Rektus diyastazı onarımı)

*Bel daha çok incelir.

*Dar ve düzleşmiş bir karın ön duvarı elde edilir.

*Beraberinde liposuction yani yağ emme uygulanabilir.

Karnın alt tarafında çamaşır içerisinde kalan kısım üzerinden kesik atılarak yapılan tam karın germe işleminde amaç, tamamen deforme olmuş karna yeniden form kazandırmak, kasları onarmak ve fazla

TUMMY TUCK (KARIN ÖN VE ARKASININ GERİLMESİ) NEDİR?

Hastanın karın ön duvarı ile birlikte sirküler olarak karın arka duvarından da yağlı doku ve deri çıkarılması ameliyatıdır. Aşırı kilo vermiş ve sırt bölgesinde ciddi deri fazlalığı/sarkıklığı olan hastalarda tercih edilir.

KARIN GERME AMELİYATI ÖNCESİ YAPILACAKLAR NELERDİR?

*Rutin preopeatif testler

*Varsa ek hastalığımıza ait ek testler

*Gerekli uzman konsültasyonları

*Antiemboli çoraplarını temini

*En az 8 saatlik mutlak açlık ile hastaneye gelinmesi

*Birkaç gün öncesinden başlayarak sindirimi zor şeylerden kaçınılması

*Alkol/sigara/madde kullanımın bırakılması

*Ameliyat planı/Onam imzalanması/ Fotoğraf Çekimi

KARIN GERME AMELİYATI SIRASINDA NELER YAPILIR

Planlana işlemler genel anestezi altında yapılır. Bikiniye gizlenen bir iz oluşturulmaya çalışılır. Hasta dikişleri atıldıktan sonra pansumanı yapılır ve korse giydirilir. Karnını germeyecek şekil olan hasta “V” şeklinde yatağına alınır.

KARIN GERME AMELİYATI SONRASINDA NELER YAPILIR

Karnı koruyan “V” şeklindeki pozisyonda istirahat sağlanır. Yumuşa ve sindirimi kolay gıdalar anesteziden 6 saat sonra başlanabilir. Gerekirse idrar sondası 1 gece muhafaza edilir. Antiemboli çoraplar giydirilir ve bacaklara masaj tarif edilir.  Korse korunur.

İlk gece atlatıldıktan sonra işler biraz daha yoluna girer. Hasta karnını germeden maksimum derecede hareketli olmalıdır.  Yattığı yerde bile devinmeli kalçasını oynatmalı dizlerini kendine çekmeye çalışmalıdır.  Ameliyat sonrası birkaç gün ödem şişlik  maksimum seviyededir. Hekiminizin önerileri ile iyileşme sürecini atlatmak en kolayıdır.  

KARIN GERME AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR?

Uçağa, trene dolmuşa binmenin bile riskleri vardır. Karın germe ise cerrahiye ve anesteziye bağlı riskler taşır.  Bazı genel risklerin yanında size özel riskler ve tabi ki avantajlar da olabilir. Yara iyileşmesini bozan, kanamayı artıran maddeler hastalıklar komplikasyonları da artıracaktır.

Kanama: Cerrahinin her anında kan vardır ve bunlar özel cihazlar ile kontrol altına alınır.  Bazen bu kadar kapsamlı ameliyatlarda dikkatli hemostaz (kanama kontrolü) bile işe yaramaz ve hasta ameliyattan sonra kanamaya devam eder. Nadir olan bu durum  genelde kendi kendini kontrol altına alır. Kanama hastalıkları, aspirin, plavix , vitaminler, kiraz, vişne, uzakdoğu kökenli bitkiler kanamayı artırabilir.

Enfeksiyon: Geniş cilt eksizyonlarının yapıldığı böyle ameliyatlarda deri florası karın içine karışabilir ve enfeksiyona yol açabilir. Nadiren olan bu durum ek tedaviler ile çoğunlukla kontrol altına alınır.

              Deride his kaybı: Kesi yeri çevresinde genelde geçici nadiren kalıcı his kayıpları oluşabilir. Kalıcı olup olmayacağı 6-12 ay içinde belli olur.

Derinin Ölmesi: Çok gergin dikilen yara dudakları sonrası deride nekrozlar görülebilir. Bunlar temizlenip onarılmaya ihtiyaç duyar.

Ankara Karın Germe Ameliyatı

Vücut hatlarında düzensizlikler: Karın Germe sonrası hatlarda düzensizlik, izlerde asimetri, yumrulaşma ve yer yer çukurluklar oluşabilir. Bunlar zamanla düzelse de nadiren kalıcı olabilir. Basit cerrahi ya da medikal yöntemler ile çoğu düzeltilebilir.

Deride Bırakacağı İz: Karın germe sonrası yatay olarak yaklaşık 40-60 cm uzunluğunda bir iz olur. Bu izin daha az belirgin olması için silikon örtüler kullanılabilir.  Kişide keloide yatkınlık vasa daha yakın takibi önerilir.

Anestezi: Yapılan lokal anesteziye ve verilen genel anestezi ilaçlarına bağlı sağlığı kalıcı olarak bozacak ölüme kadar giden riskler olabilmektedir.

Asimetri: Ameliyattan sonra tam simetri sağlanamayabilir,  biz cerrahlar yara iyileşmesinin her aşamasını kontrol edememekteyiz.

Ankara Karın Germe Ameliyatı – Ankara Karın Ameliyatı

Yara İyileşme sorunları:  Yara iyileşmesinde gecikme ya da yaranın açılması durumları ortaya çıkabilir. Doku kaybı ve sonradan buraya yama koyulması ihtimali de göz ardı edilememelidir.  Bunların olmaması için hekim önerilerine sıkı sıkıya uymalı, ameliyat sonrası sigara içilmemelidir.

Allerjik Reaksiyonlar:  Karın germe ameliyatı sırasında kullanılan ilaçlara, cerrahi malzemelere ve sonrasında kullanılan yara kapama malzemelerine kadar bir çok şeye alerji gelişebilir. Etken anlaşılınca hemen uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca alerji önleyici ilaçlar da verilebilir.

Akciğer Komplikasyonları:  Bacaklarda biriken ve hareketsiz kalan damar içi pıhtılar en çok da akciğer ve kalbe atınca riskli olur. Bazen bunlarda fizik tedavi ya da ilaç tedavisi etkin olurken bazen girişimsel yöntem ile pıhtıyı almak gerekebilir. Bunun haricinde yağ embolisi de görülebilir.

Seroma Birikimi: Cilt altında ameliyat bölgesinde kan dışı bulanık enkli sıvı birikmesidir. İyileşmeyi geciktirebilen ya da engelleyen bu sıvının bazen dışarı alınması gerekebilir.

Ağrı: Karın germe sonrası bölgede ağrı çok olasıdır. Özellikle rektus diyastazı onarımı yapılmış hastalarda birkaç gün ciddi ağrı olabilir. Ama iyi haber şu ki bu ameliyat sonrası kronik ağır neredeyse hiç görülmez.  

Göbek Deliği (Umblikus): Göbek deliği yerleşimi, simetrisi ve iyileşmesi tatmin edici olmayabilir.

Tatmin Edici Olmayan Sonuçlar:  Sevinçten havalar uçan hastalar görmeye alışık olsak da hayal kırıklığına uğrayan hastalar da vardır. Bu en çok çokça strianın bulunduğu (dei çatlağı) alanların tamamen alınamaması veya asimetrilerden kaynaklanır.

KARIN GERME AMELİYATINA ALTERNATİF TEDAVİ NE OLABİLİR: 

Vakum eşliğinde yağ alınması (liposuction) eğer iyi kalitede gergin bir cilt ve sınırlı yağ birikimi varsa ve karın duvarı sağlamsa normal ağırlıktaki kişilerde alternatif olarak düşünülebilir. Tüm vücut yağının azaltılmasında diyet ve egzersiz programları da etkili olabilir, ancak deri sarkıklığına etkili olmaz. Beraberinde deri fazlalığı ve sarkıklığı da varsa liposuction yöntemi tek başına bir çözüm olmamaktadır.

Sorunuz Sorabilirsiniz.