Bu yazıyı yazarken şöyle bir durdum, nefes alıp verdim, biraz tereddüt edip endişelendim. Bir yazı ile tüm akupunkturu nasıl anlatacaktım. Sonra dinginleştim ve geri döndüm. Sadece kısa bir bilgilendirme olacak dedim. Kendime telkin verip yazmaya başladım ☺

Akupunktur Tedavisinin 4000 yıldır Çin’de kullanıldığı iddia edilmektedir ve elimizde en az 2000 yıllık kanıtlar mevcuttur. Latince “acus” ve “punctura” kelimelerinden oluşur. İğne batırmak anlamındadır. Bu tedavide ciltteki bazı noktaların iğnelenmesi ile ağrıların geçirilmesi ve hastalıkları tedavi edilmesi amaçlanır. Akupunktur bir felsefedir ve ancak usta çırak ilişkisi ile öğrenilebilir. Akupunktur bir öğreti, bir felsefe ve bir tedavi yöntemidir. Hala sırları ortaya çıkmamış etkin bir tedavi biçimidir. Tüm organları enerjileri iç ve dış etkileri, psikolojiyi bir bütün olarak değerlendirir. Ülkemizde akupunkturun yeri olması gerektiği gibidir ve tamamlayıcı statüdedir. Modern tıbbı asla alterne etmez, yerine geçmez.

Akupunkturun ağrı kesici, vücut düzenini sağlayıcı, kasları iyileştirici, psikolojiyi düzenleyici, rahatlatıcı, bağışıklığı güçlendirici etkileri vardır. Akupunktur vücut akupunkturu ve kulak akupunkturu diye ayrılabilir. Vücut akupunkturunda meridyenler ve özel noktaların tespiti gereklidir. Kulakta ise özel noktalar uyarılır.

AKUPUNKTUR İLE ESTETİK UYGULAMALAR

Akupunktur ile yüzde germe ve kaldırma etkisi yapabiliyoruz. Ayrıca yüzdeki kırışıklıkların azaltılmasında , yaşlanma karşıtı olarak (antiaging) da akupunktur kullanılabilir.
6-10 seans olarak uygulanan tedavilerimizde kişiye bağlı faktörler ve alışkanlıkları da etkilidir. Tedaviden sonra daha düz bir cildiniz olmasını ve yüzünüzdeki ağırlık hissinden kurtulmanızı umuyoruz.
İşleme başlamadan önce akupunkturun rahatlatıcı ve tedavi edici diğer noktaları da iğnelebilir, böylece konforlu bir süreç yaşanmış olur. Kozmetik akupunktur, fasyal akupunktur ve antiaging akupunktur gibi isimlendirmeler de yapılmaktadır.
Diğer tamamlayıcı tıp uygulamalarında olduğu gibi bu işlemin de yüz güzelliğin korunmasında kırışıklığın geciktirilmesinde etkili olduğu bilinmektedir.